مردی به نام اوه

 آخرین بروزرسانی: 1402/05/23

کتاب "مردی به‌نام اوه" بیش از هر چیز، در ستایش زندگی است.

زندگی پُر از فقدان و تلخی است و پایانی نامطلوب هم دارد؛ آن‌جا که روایت زندگی مردی بازنده و تنها باشد که برای رستن از حیات از چیزی فروگذار نمی‌کند. اما، کتاب "مردی به‌ نام اوه" بیش از هر چیز، در ستایش زندگی است.

کتاب "مردی به ‌نام اوه" رمانی از فردریک بکمن، رمان‌نویس سوئدی است. داستان "مردی به نام اوه" که در میان‌سالی گرفتار فقدان و تنهایی و ناامیدی است و در مسیر زندگی، مرگ را طلبد می‌کند. داستان اما تلخ نیست، پُر از لحظات جذاب و مفرح است که خوانندگانش را به زندگی خوش‌بین می‌کند و تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی برایشان می‌سازد.

فردریک بکمن نویسنده‌ی سوئدی این رمان را در سال ۲۰۱۲ را منتشر کرد و پس از استقبالی وسیع که در سوئد برانگیخت، کتابش به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شد و بازهم توانست موفقیتش را تکرار کند. کتاب در سال ۲۰۱۳ به انگلیسی برگردانده شد و پس از چندی در فهرست پُرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار گرفت.

در این رمان، داستان مردی مسن روایت شده که سرد و بداخلاق است و علاقه‌ای به ارتباط با دیگران ندارد. این سرما و بی‌علاقگی پس از بیکاری بر او چنان غلبه می‌کند که دیگر توان ادامه‌ی زندگی را در خود نمی‌بیند. اما روزگار سودای دیگری برایش پرورانده و زندگی به‌ واسطه‌ی همسایه‌های جدید و پیشامدهای جذاب و گاهی طنزآلود، او را برای مدتی هم که شده به زندگی باز می‌گرداند. اوه مردی حدوداً شصت‌ساله است که به‌ تنهایی زندگی می‌کند. اوه تصمیم به گرفتن جان خود دارد و بارها اقدام به خودکشی کرده است. اقداماتی که هربار به دلیل رخ‌دادن اتفاق‌هایی عجیب و غیرمنتظره به ثمر ننشسته است. در میانه‌ی تمام این ناکامی‌ها و سردی زندگی، شخصیتی جدید وارد داستان می‌شود. او طبیعتاً با روی تلخ اوه مواجه می‌شود، اما کار خود را می‌کند و این فرد  باعث می‌شود تا اوه روزهای پایانی عمرش را به‌گونه‌ای دیگر سپری کند.

کتاب "مردی به نام اوه" توسط ناشران مختلفی مانند نشرچشمه، نشر نون، نشر ثالث و... در ایران ترجمه و منتشر شده است.

 

ادمین پشتیبانی

پشتیبان سایت

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر