کتاب تصویری «یپه در راه» مجموعه‌ا‌ی به‌ هم ‌پیوسته و معنادار است.

کتاب تصویری «یپه در راه» مجموعه‌ا‌ی به‌ هم ‌پیوسته و معنادار است. داستان، متن نوشتاری و تصویر در کنار یکدیگر روایت کتاب را پیش می‌برند. «یپه در راه» از بهترین و زیباترین کتاب‌های تصویری کودک است. آسترهای کتاب، در ابتدا و انتها، تصویری از مسیر حرکت یپه را نشان می‌دهد. این مسیر که با نشانه‌های متنی همراه شده، هیجان خواندن کتاب را دو چندان می‌کند. در هنگام خواندن داستان، با بازگشت به آستر و دیدن‌ آن، سفر پُرچالش یپه را بهتر درک می‌کنیم.

کتاب با معرفی یپه در تصویر و با این جمله آغاز می‌شود: «من یپه هستم.» زمینه‌ی تصویر، خالی و سفید است و فقط یپه را می‌بینیم که خندان ایستاده و خودش را به ما معرفی می‌کند. این تکنیک یپه را در مرکز توجه ما قرار می‌دهد. یوتا باوئر، در سراسر کتاب، از زمینه‌ی سفید برای تمرکز خواننده بر رخدادهای داستان استفاده کرده است.

در صفحه‌ی روبه‌روی معرفی یپه، داستان آغاز می‌شود. یپه با فراخوان پادشاه از خواب برمی‌خیزد. پادشاه او را صدا زده است و یپه لباس عوض می‌کند. این دو کنشِ یپه را نه در متن نوشتاری، بلکه در تصویر می‌بینیم. یوتا باوئر تنها زمانی واژه‌‌ای را به کار برده که به آن‌ نیاز بوده است. برای همین این کتاب مانند انیمیشن و فیلمی کارتونی برای کودکان جذاب است. البته با این تفاوت که کودکان در هنگام خواندن کتاب، خودشان کنشگر هستند و با ورق زدن، دیدن تصاویر، خواندن و دیدن متن نوشتاری، داستان را مزه‌مزه و حس می‌کنند. «یپه در راه» تجربه‌ای متفاوت و کم‌نظیر است.

پادشاه چرا یپه را فراخوانده است؟ یپه قرار است پیامی مهم را به پادشاه همسایه برساند. یپه چابک است و حتماً به‌زودی این پیام را خواهد رساند. اما در اینجاست که تازه رخدادهای هیجان‌انگیز کتاب آغاز می‌شود و ما هر لحظه منتظریم که یپه به کاخ پادشاه همسایه برسد. اما چنین نمی‌شود، چرا؟

در پایین صفحات کتاب، همراه با سفر یپه، ما گذر زمان و زندگی روزانه‌ی پادشاه را می‌بینیم. از روایت پایین صفحه متوجه می‌شویم که روزها می‌گذرد و یپه به مقصد نمی‌رسد.

یپه در راه‌اش به یک سنجاب، باباسنجاب، کمک می‌کند و گذرِ زمان در پایین صفحه به ما می‌گوید که این کمک یک روز طول کشیده است. او توپ یک گوسفند را برای‌اش پیدا می‌کند و ما در پایین صفحه می‌بینیم که این کار دو روز زمان می‌برد. یپه برای بچه‌خوک‌ها کتاب می‌خواند تا مادرشان بازگردد که این کار یک هفته طول می‌کشد؛ همچنین به گوزنی پیر کمک می‌کند. در ادامه، در میانه‌ی راه سگی مزاحمِ یپه می‌شود و او به اجبار راه‌اش را عوض می‌کند. البته باز هم رخدادهایی بامزه و هیجان‌انگیز برای یپه رخ می‌دهد، مانند آشنایی او با آلما که یک موش‌خرمای کوهی است.

«یپه در راه» کتابی بازیگون است که می‌تواند ساعت‌ها و روزها کودکان را با خود همراه کند. تجربه‌ی خواندن این کتابْ ایده‌های جالبی برای بازی با کودکان به شما می‌دهد. با کودکان می‌توانید مسیرهای کوتاهی را روی کاغذ یا زمین بکشید و بازی سفر را با آن‌ها انجام دهید. گفت‌‌وگو درباره‌ی دوستی، همدلی، خطر و کمک، می‌تواند لذت خواندن و درک داستان را دو چندان کند.

این کتابِ تصویری و کم‌نظیر را با کودکان بخوانید، بازی کنید و روزی شیرین را با کودکان و یپه تجربه کنید.

کتاب «یپه در راه» نوشته‌ی یوتا باوئر و ترجمه‌ی مریم اخگری در قطع رحلی توط انتشارات نشرتاک منتشر شده است.

ادمین پشتیبانی

پشتیبان سایت

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر